Oznaki Rady Municypalnej Warszawy z 1831 roku

Temat ostatniego wpisu, który umieściłem w związku z rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego wyniknął nieco przypadkowo, ze względu na ofertę Warszawskiego Centrum Numizmatycznego. Początkowo planowałem opisać jakąś pamiątkę związaną z powstaniem, która nie była by tak powszechnie znana jak opisane pudełka z monetami. Doskonałym tego przykładem mogą być oznaki Rady Municyplanej miasta stołecznego Warszawy, wprowadzone postanowieniem Rządu Narodowego z 23 sierpnia 1831 roku. Są one na tyle rzadkie, że nie udało mi się dotrzeć do żadnej informacji potwierdzającej ich rzeczywiste występowanie na ubiorze ówczesnych urzędników. Nie dotarłem też do oryginalnych egzemplarzy, ani do ilustracji przedstawiających ich noszenie. Być może ktoś z Państwa miał taką przyjemność i ten przyczynek zmieni nasz wspólny stan wiedzy.

Zgodnie ze wspomnianym postanowieniem członkowie Rady Municypalnej nosili szarfy karmazynowo-białe, przewieszone z lewego ramienia ku prawemu bokowi. Prezesa Rady Municypalnej można było poznać po tym, że jego szarfa ozdobiona była złotymi frędzlami. Prezydent miasta nosił szarfę karmazynową z frędzlami srebrnymi. Obywatele występujący w imieniu Rady Municypalnej w poszczególnych cyrkułach mieli nosić opaski karmazynowo-białe.

Zastosowanie szarf i opasek jako oznak urzędów powodowało musiało być estetycznie bardzo miłe dla oka. Nie mniej jednak dziś po przeszło dwustu latach ciężko jest liczyć na to, że uda się odnaleźć jakiś oryginalny egzemplarz. Tym bardziej, że zastosowane w tym wypadku barwy są w naszej historii dość oczywiste, a przez to powszechne. Nie umiem sobie wyobrazić innego przypadku ustalenia z całą pewnością tożsamości takiej szarfy jak tylko zdeponowanie jej w jakimś konkretnym zbiorze (np. muzealnym ) bezpośrednio w epoce.

Warto też dodać, że system oznaczania pełnionych funkcji za pomocą szarf zapoczątkowany był już w okresie Księstwa Warszawskiego, a później kontynuowany przez polskie instytucje powołane na terenie Warszawy w 1915 roku oraz w całej Polsce po 1918 roku. Można więc powiedzieć, że oznaki w formie szarf i opasek są dla naszej tradycji bardziej właściwe niż oznaki wykonane z metali i noszone na piersi. Być może takie oznaczenie jako bardziej subtelne było by dzisiaj także ciekawą przeciwwagą dla przesadzonych projektów graficznych różnych łańcuchów miejskich i tym podobnych oznaczeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.