świst trapowy

Świst trapowy to szczególny rodzaj gwizdka, używanego w marynarce wojennej wielu państw. Czasem nazywany jest także gwizdkiem bosmańskim. Używa się go dla pokreślenia wizyty oficera na okręcie, w trakcie jego wejścia po trapie. Jest to szczególny rekwizyt, ponieważ zwyczajowo na okręcie gwizdać nie wolno. Świst trapowy stanowi wyjątek od tej reguły.

Powodem dla którego zdecydowałem się opublikować ten post jest ciekawostka związana z egzemplarzem pokazanym na załączonym zdjęciu. Gwizdki bosmańskie są podobne z wyglądu w wielu flotach i bez oznaczenia nie sposób zidentyfikować floty którego Państwa pochodzą. Dlatego oferowany egzemplarz, wystawiony na aukcji zachodniego domu aukcyjnego, został wyceniony na 100-150 euro. Jest to wycena bezpieczna dla domu aukcyjnego. Cokolwiek by się to nie okazało – nie stracą.

Jednocześnie na innym portalu aukcyjny wystawiony jest identyczny świst trapowy. Tym razem z oznaczeniami wskazującymi na to, że został wyprodukowany w 1975 roku. Jego cena to nieco ponad 10 euro, ale ponieważ jest to obiekt stosunkowo młody, chętnych nie widać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.